Kamerové systémy (CCTV) umožňují vizuální kontrolu a monitorování oblastí střeženého prostoru. Systémy svou funkcí plní roli bezpečnostního nebo dohledového systému a vhodně doplňují funkci klasického zabezpečovacího systému (EZS).
Prvky CCTV umožňují snímání obrazuv místě sledovaného prostoru, jeho přenos a zobrazení do stanoviště obsluhy bezpečnostního systému (dohledové centrum), případně záznam obrazu k pozdějšímu využití. Záznam obrazu je nejčastěji využíván ke zkoumání rizikových situací, případně plní i roli důkazního materiálu.
V současné době se používají dva typy kamer.
Analogová kamera po zpracování a úptavě obrazu ze snímače převede obrazovou informci do analogové formy PAL. Z výstupu kamery -konektoru BNC je analogový signál veden přenosovým vedením až do místa využití obrazové informace. Typickým využitím obrazu z kamery je jeho uložení digitálním videorekordérem DVR nebo zobrazení na monitoru. Obraz je přenášen typicky koaxiálním kabelem impedance 75 Ohmů. Jednotlivé typy kabelů se odlišují především průměrem kabelu, mírou útlumu na jednotku délky a také mechanickou odolností kabelu. Spojení mezi kamerou a monitorem ( DVR) je typu bod/bod, signál z každé kamery je přenášen nezávislým vedením. Kamery je možno použít do venkovního prostředí s přísvitem IR diodami nebo bez přísvitu. Zrovnatak jsou i kamery do interiéru a to bez prísvitu IR diodami, nebo s přísvitem.
Aby bylo možné využít všech možností systémů a vyloučit komplikace vedoucí k nespokojenosti uživatele, doporučujeme zajistit odbornou instalaci systému.
IP kamera po zpracování a úpravě obrazu dále zachází s obrazem v digitální podobě. Kvůli enormě vysokým nárokům na šířku pásma potřebného pro přenos meupraveného digitálního obrazu je před odesláním obrazových dat z kamery obraz komprimován použitím ztrátové komprese například MPEG4. Podobně jako analogové kamery, jsou i IP kamery do interiéru s přísvitem IR diodami tak i bez přísvitu. Samozřejmostí jsou i kamera do venkovního prostředí s přísvitem i bez přísvitu IR diodymi.
Zkomprimovaný digitální signál je pak přenášen po krouceném 4 párovém vodiči ve standardu počítačové sítš Ethernet. Proti přenosu signálu z analogové kamery vyžaduje přenos samostatné vedení jen do nejbližšího aktivního síťového prvku sítě Ethernet. Dále je signál přenášen po vedení souběžně s ostatními daty.
Zásadní výhodou přenosu signálu digitální formou je skutečnost, že že signál ani na velké vzdálenosti kvalitativně nedegraduje. Jeho kvalita je stále stejná. Tato skutečnost umožňoje díky IP systémům vybudovat kamerové systémy většího rozsahu i komplexnosti než jsou systémy analogové při více požadavcích na kamerový systém IP přináší úsporu času a nákladů pri instalaci. Kamery lze doplnit různými druhy objektivů které co nejvěrněji a nejúčiněji promítnou obraz scény na snímací prvek kamery.
Aby bylo možné využít všech možností systémů a vyloučit komplikace vedoucí k nespokojenosti uživatele, doporučujeme zajistit odbornou instalaci systému.